Zachęcamy do zapoznania się z poniższą notatką organizatora. Więcej informacji na stronie konkursu.

O konkursie

Krzysztof Kamil Baczyński – patron szkół, powstaniec i  postać z pomników. Odległa od naszego codziennego życia i problemów. Ale czy na pewno? A może za wizerunkiem ze szkolnych podręczników kryje się zwykły młody chłopak? Wrażliwy człowiek, borykający się w wchodzeniem w dorosłość? Ktoś, kto nie lubi szkoły, boi się przemijania, zakochuje się, lubi wygłupiać, a książki woli czytać dla siebie, a nie na zaliczenie klasówki? Choć między nami a nim, minęła cała epoka, to wcale tak wiele się nie zmieniło. To, co było dla niego ważne, o czym myślał i czego się obawiał, może mieć znaczenie tak samo dzisiaj. Pokolenie Baczyńskiego musiało dorastać w dziwnych czasach. Czasach niepewnej przyszłości, wielkich podziałów politycznych i samotności. Niepokojów, których finałem była II wojna światowa. Dziś wielu młodych ludzi również martwi się o przyszłość. Mają wrażenie, że ich młodość jest zabierana przez pandemię, obawiają się zmian klimatycznych, czują, że przyszło im dorastać w “niespokojnej” epoce. Często nie mogą odnaleźć się w społecznych konfliktach, nieraz czują się niewysłuchani albo lekceważeni. Ale przecież to pokolenie, podobnie jak Pokolenie Kolumbów chce mówić własnym głosem. Temu służy nasz konkurs – wyrażeniu siebie.

Podejście Baczyńskiego do poezji było bardzo współczesne. Samodzielnie publikował i ilustrował swoje tomiki. Rozprowadzał je wśród znajomych, chciał, by jego poezja była czytana. Kto wie, czy dziś Baczyński ze swoją wrażliwością, nie tworzyłby na Instagramie, YouTube albo innych serwisach społecznościowych. 

W setną rocznicę urodzin Baczyńskiego opowiedz nam o tym, kim jest dla Ciebie i jak rozumiesz jego poezję. Co w niej odnajdujesz, jakie doświadczenia Ci się przypominają, jakie obrazy pojawiają się w Twojej głowie. Dzięki zdjęciom i filmom możesz pokazać, jak rozumiesz jego poezję, jak odbierasz świat. 

Weź udział w naszym konkursie. Do 31 grudnia czekamy na Twoje prace.

Zapraszamy do udziału!