Każdego dnia wywieramy na kimś jakieś wrażenie, nie tylko przez ubranie, ale również przez to w jaki sposób się wypowiadamy, odnosimy do innych, poruszamy czy nawet uśmiechamy. Opinię na czyjś temat niejednokrotnie kreujemy całkowicie nieświadomie. Widząc na przykład osobę w okularach podświadomie zakładamy, że może być inteligentna. Rzeczywistość bywa jednak różna 😉

Pewnie zastanawiacie się w jaki sposób można wpłynąć na tworzenie opinii, skoro jest to proces niezupełnie świadomy. Można! Wystarczy być o krok do przodu i zapoznać się z kilkoma technikami autoprezentacji, które Wam proponujemy poniżej!

 

Z czego składa się autoprezentacja?

Musisz pamiętać, że ludzie zapamiętują Cię nie tylko po tym co mówisz, ale również w jaki sposób się poruszasz, gestykulujesz. Postrzeganie Twojej osoby składa się zatem z części werbalnej – tego co mówisz oraz niewerbalnej – tego co nie mówisz, a pokazujesz. Jak myślicie, która część komunikacji jest ważniejsza – werbalna czy niewerbalna? Jak twierdzą naukowcy nasza mimika, gestykulacja, mowa ciała to aż ponad 60 proc. komunikacji!

 

Mowa ciała, a co to właściwie?

To Twój wyraz twarzy, spojrzenie, uśmiech, gesty, postawa. Jeśli chcesz być dobrze odebrany, to pamiętaj o tym przy każdym kontakcie z inną osobą. Kilka wskazówek! Przypuśćmy, że jesteś na lekcji i chcesz zrobić dobre wrażenie na nauczycielu. Niestety nie jesteś idealnie przygotowana, więc pozostaje Ci dobre zachowanie. Pamiętaj!

  1. Wyraz twarzy zdradza czy rozumiesz wszystko co mówi nauczyciel, dlatego nie zapomnij żeby być zwróconym do rozmówcy całą twarzą. Jak nauczyciel Ci coś tłumaczy – patrz na niego i potakuj w delikatny sposób, dzięki temu pokażesz, że wszystko jest dla Ciebie jasne.
  2. Kontakt wzrokowy pokazuje Twoje emocje do rozmówcy, mówi czy chcesz nawiązać z kimś kontakt. Na lekcji pamiętaj by patrzeć się nauczycielowi prosto w oczy i nie zbaczać wzrokiem.
  3. Twoja postawa jest równie istotna! Lekkie pochylenie w stronę rozmówcy pokaże zainteresowanie tym co mówi.

 

Darmowe warsztaty dla gimnazjalistów z autoprezentacji (i nie tylko!)

Zainteresowała Cię tematyka autoprezentacji? Chcesz wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu? Technikum Kreatywne przeprowadza warsztaty dla całych klas m.in. z zakresu autoprezentacji, technik pamięciowych, czy tworzenia stron www. Cała lista warsztatów opisana została .

 

Chcesz żebyśmy przyjechali do Twojej szkoły?

Jeśli jesteś gimnazjalistą i czujesz, że takie zajęcia spodobają się całej klasie:

  • Sprawdź jakie tematy warsztatów oferujemy
  • Podeślij link z ofertą warsztatów do swojego wychowawcy
  • My będziemy czekać na kontakt ze strony Twojego nauczyciela!

 

Nauczycieli, nasza oferta darmowych warsztatów zainteresowała Cię?
Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Pamiętaj! Liczba warsztatów jest ograniczona.

Barbara Głowacz
Menedżer Zespołu Szkół Kreatywnych
tel. 601 565 268
e-mail: biuro@szkolykreatywne.pl