Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, ze choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dlatego nie możemy być bierni i oficjalnie dołączamy do akcji DKMS – „Zestaw na 5”!

Czym jest fundacja DKMS?

Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Została oficjalnie założona 28 maja 1991 roku i już w pierwszym roku działalności pozwoliła na zwiększenie liczby Dawców w rejestrze z 3000 do 68 000. Obecnie jest to największy rejestr Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych na świecie.

Na czym polega akcja?

Cała inicjatywa polega na dodaniu naszych danych do oficjalnego rejestru potencjalnych Dawców szpiku. W skrócie, stajemy się elementem wielkiej bazy danych, gdzie znajdują się informacje o wszystkich potencjalnych Dawcach, którzy mogą pomóc, jeżeli będzie taka potrzeba i będą genetycznie dopasowani do osoby potrzebującej. Aby stać się elementem takiej listy, wystarczy wypełnić wymaganą dokumentację oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Przedsięwzięcie jest całkowicie darmowe!

Jak wziąć udział?

Jak wykonać wymaz w szkole?

Jeżeli jesteś pełnoletnim uczniem to zgłoś się do wicedyrektor Krystyny Łogwinow, bądź skontaktuj się z nami na Facebooku. Otrzymasz wtedy niezbędne instrukcje, kiedy i gdzie powinieneś się stawić, aby wykonać badanie. Dostaniesz od nas wszystkie dokumenty, jak też pomożemy Ci z pobraniem wymazu z wewnętrznej strony policzka. Jak możesz, zachęć do akcji wszystkich swoich znajomych. Czym więcej osób weźmie udział, tym większa szansa, że uratujemy komuś życie.