Najwyższa pora rozprawić się z krążącym po szkołach mitem – żeby nauczyć się danego materiału dokładnie, wcale nie trzeba poświęcić na niego dużej ilości czasu. Już dziś możesz uczyć się szybko i skutecznie! Jak to możliwe? Kluczem do sukcesu jest  uświadomienie sobie tego, jak działa Twój mózg!

Pewnie nie wiesz, co to lateralizacja? Spieszymy z wyjaśnieniami! Każdy człowiek posiada dwie półkule mózgowe – prawą i lewą. Każda z nich odpowiada za inny rodzaj przetwarzanych danych, a co za tym idzie – ma inne zadania. Jeśli uczysz się z czarno-białych notatek w postaci ciągłego tekstu angażujesz wyłącznie lewą, analitycznie myślącą półkulę. Zadaniem prawej części mózgu w tym momencie jest odbieranie obrazów, kolorów. To ona odpowiada za Twoją kreatywność i intuicję. Co więc dzieje się, gdy angażujesz wyłącznie lewą półkulę? Prawa rozprasza się, szukając ciekawszych bodźców w innych miejscach – może być to włączony komputer czy grający telewizor. Pamiętaj więc, by nigdy nie towarzyszyły Ci podczas nauki.

Jednak specyfikę swojego mózgu, jego „wady” możesz wykorzystać do skutecznej nauki na różne sposoby. Nasza propozycja jest banalnie prosta – zacznij od notatek! Przy ich pisaniu, pamiętaj o trzech prostych zasadach, a z całą pewnością przyswajanie potrzebnej do zdania egzaminu wiedzy przyjdzie Ci znacznie łatwiej:

 

Po pierwsze

Dobre notatki są pisane jak ściągi. Używaj słów kluczowych, skrótów myślowych, nie pisz wielu zbędnych zdań i określeń. Dzięki temu Twoje notatki będą krótsze, a ich treść się nie zmieni.

 

Po drugie

Używaj wyróżników. Twoje notatki często są jednolite – pisane jednym długopisem, bez obrazków, tabel czy innych zaznaczeń w tekście. Staraj się to zmienić – wprowadzaj myślniki, wypunktuj informacje, podkreślaj, wyróżniaj najważniejsze informacje kolorem.

 

Po trzecie

Pilnuj czasu. Ma to związek z objętością Twoich notatek. Często niepotrzebnie się rozpisujesz, powielasz słowa, myśli i zapominasz, że im dłuższe notatki, tym trudniej jest w nich odnaleźć ważne kwestie. Krótkie, konkretne notatki to lepsza ocena i przede wszystkim zaoszczędzony czas.

 

 

Chciałbyś poznać więcej sposobów na szybkie i skuteczne uczenie się?

WEŹ UDZIAŁ W BEZPŁATNYCH WARSZTATACH!