Wielki sukces serialu “Gambit Królowej” oraz znakomita gra Jana-Krzysztofa Dudy w turniejach międzynarodowych, przyczyniły się do wielkiego wzrostu popularności szachów w Polsce. Prawdziwy fenomen, który pozwala nie tylko dobrze się bawić, ale przede wszystkim rozwijać pamięć i analityczne myślenie. W związku z tym podjęliśmy decyzję o organizacji pierwszych Mistrzostw Technikum Kreatywnego w szachach.

Turniej dla każdego

Chcemy, aby kultura szachowa stała się nierozerwalną częścią Technikum Kreatywnego, kształtując i wychowując kolejne pokolenie. Wierzymy, że choć gra z komputerowym przeciwnikiem może dawać mnóstwo satysfakcji, to każdy uczeń powinien sprawdzić, jak wielkie emocje mogą towarzyszyć grze na żywo. Dlatego też podjęliśmy decyzję o stacjonarnej formie turnieju. Wiąże się to z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia planowanego przedsięwzięcia, w tym z koniecznością przewidzenia liczby uczestników. Zależy nam na tym, aby każda osoba mogła rozgrywać swoje partie w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami epidemiologicznymi. Dlatego już dziś otwieramy rejestrację uczestników, aby każdy zainteresowany mógł zgłosić swoją chęć udziału w nadchodzących zmaganiach. Rejestracja potrwa do końca maja, a późniejsze zgłoszenia nie będą przyjmowane.

Jeżeli chcesz, aby w naszej szkole odbyły się mistrzostwa w szachach, to wyślij swoje zgłoszenie na fmozol@technikumkreatywne.pl w tytule wiadomości wpisując SZACHY, a w treści maila dodając Twoją klasę, imię i nazwisko. Dzięki temu będziemy w stanie oszacować ilość uczestników, jak też wybrać odpowiedni rodzaj rozgrywek, termin turnieju czy nawet powiększyć planowaną pulę nagród. Obecnie planujemy rozgrywki na 12 czerwca, ale nie wykluczamy, że jesteśmy gotowi przesunąć datę rozgrywek na inny termin, jeżeli pojawi się taka propozycja ze strony uczestników. Prosimy o zapoznanie się ze skróconym regulaminem turnieju oraz kontakt mailowy w razie jakichkolwiek pytań lub sugestii.

Skrócony regulamin turnieju
1. Organizatorem rozgrywek jest Technikum Kreatywne. Organizatorowi przysługuje prawo do odwołania zmagań, zmiany terminu rozgrywek, zmiany (zwiększenia) puli nagród oraz zmiany zasad rozgrywania turnieju.
2. W turnieju szachowym mogą wziąć udział wyłącznie uczniowie lub absolwenci Technikum Kreatywnego, którzy do końca maja 2021 roku wyślą swoje zgłoszenie rejestracyjne.
2. Turniej szachowy rozpocznie się o 10:00 w sobotę 12 czerwca 2021 roku w Technikum Kreatywnym.
3. Turniej szachowy odbędzie się na zasadach każdy z każdym, gdzie uczestnicy zmagań będą mieli 10 minut na rozegranie każdej ze swoich partii. Liczba uczestników może wpłynąć na zmianę zasad rozgrywania turnieju. Minimalna liczba graczy do rozpoczęcia rozgrywek to osiem osób.
4. Za wygranie partii gracz otrzyma 1 punkt, za remis 0,5 punktu, a za przegraną 0 punktów. W przypadku równej liczby punktów w tabeli, o kolejności zdecyduje bezpośredni pojedynek między graczami. Jeżeli to nie pozwoli ustalić zwycięzcy, to zastosowany zostanie system Buchholza.
5. Nagrodami w turnieju będą bony podarunkowe dla trójki najlepszych graczy. Wysokość nagród uzależniona jest od liczby uczestników turnieju.
6. Nad przebiegiem turnieju będą czuwać sędziowie, którzy będą rozstrzygać wszystkie sytuacje sporne.