fot

Rozpoczęły się wakacje! Ulubiony czas w roku każdego ucznia. Pewnie wielu z Was wyjechało już na letnie wycieczki, a niektórzy mają to dopiero w planach. Niezależnie od tego, gdzie aktualnie wypoczywacie na pewno robicie mnóstwo zdjęć swoimi telefonami! Dlatego przyda Wam się nasz poradnik, jak zrobić idealne ujęcie swoim smartfonem.

Nawet telefonem można wykonać świetne zdjęcie, które trudno rozróżnić od tych zrobionych aparatami. Bardzo ważne jest robienie zdjęć przy dobrym oświetleniu. Czasem wystarczy stanąć przy oknie, by odpowiednio doświetlić obiekt lub nocą skorzystać z światła lamp, czy reklam. Smartfony mają większe opóźnienie od momentu wciśnięcia spustu migawki do wykonania zdjęcia, niż aparaty. Oznacza to, że zdjęcie zostanie wykonane chwilę później, a w tym czasie, my możemy znajdować się już w innym miejscu, co spowoduje, że ujęcie będzie rozmazane. Dobrze jest, więc opanować ruch migawki i wyczuć, jakie opóźnienie ma nasz telefon. Większość smartfonów wyposażona jest w LED-owe lampy błyskowe. Ich kolor jest bardzo nienaturalny, a fotografowanie z ich użyciem tylko pogarsza jakość zdjęć. Warto, więc w ciągu dnia je wyłączyć. Obiektywy naszych smartfonów często są zabrudzone i mają ślady odcisków palców. Zdjęcia wychodzą wtedy zamazane i nieostre, dlatego warto pamiętać, żeby regularnie czyścić mały obiektyw z tyłu telefonu. Dzięki temu zdjęcia będą na pewno ładniejsze. Staraj się nie używać cyfrowego zoomu, który w smartfonach sprawia, że zdjęcia są gorszej jakości. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie, jeśli po prostu podejdziesz do fotografowanego obiektu.  Korzystaj z dostępnych w smartfonach różnych funkcji fotografowania, dzięki którym uzyskasz ciekawe rezultaty na przykład szeroką panoramę.

Najważniejsze to, żeby mieć telefon przy sobie, bo zawsze może trafić się coś ciekawego do fotografowania. Ale chyba każdy technik informatyk wie o tym?