
Egzaminy zawodowe
W trakcie 5-letniej nauki w technikum każdego ucznia czekają dwa egzaminy zawodowe, po zdaniu których uzyskuje się tytuł zawodowy technika. Egzamin zawodowy podzielony jest na dwie części: część pisemną (teoretyczną) oraz część praktyczną, i obie z nich przeprowadzane są oddzielnie dla każdej kwalifikacji zawodowej. W naszym technikum egzamin z pierwszej kwalifikacji zaplanowany jest na koniec VI semestru, a z drugiej kwalifikacji – na koniec IX semestru. W Technikum Kreatywnym aktualnie kształcimy w dwóch zawodach: technik informatyk oraz technik fotografii i multimediów. Zawody te są podzielone odpowiednio na następujące kwalifikacje:
Egzamin zawodowy jest formą oceny poziomu opanowania przez zdającego wiadomości i umiejętności z zakresu jednej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie, ustalonych w podstawie programowej kształcenia w zawodach. Egzamin zawodowy jest przeprowadzany w ciągu całego roku szkolnego w terminach ustalonych przez Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w porozumieniu z Dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przystąpienie do egzaminu zawodowego jest obowiązkowe dla uczniów technikum, odpowiednio w danym roku szkolnym lub danym semestrze. Przystąpienie do egzaminu zawodowego we wskazanym przez dyrektora szkoły semestrze lub roku szkolnym jest jednym z warunków uzyskania promocji do następnej klasy, na następny semestr lub ukończenia szkoły. Uczeń składa dyrektorowi szkoły, do której uczęszcza, pisemną deklarację przystąpienia do egzaminu, nie później niż na 4 miesiące przed terminem egzaminu zawodowego. Uczeń niepełnosprawny, chory, z dysfunkcją może przystąpić do egzaminu w warunkach i formie dostosowanych do jego potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych na podstawie dokumentów o stanie zdrowia lub rodzaju dysfunkcji będących podstawą dostosowania egzaminu. Szczegółowa informacja w sprawie dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu zawodowego jest zamieszczona na stronach internetowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej o sposobach dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie). Dokumenty będące podstawą dostosowania warunków i formy egzaminu zawodowego (orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się, opinia rady pedagogicznej, zaświadczenie lekarskie o chorobie lub niesprawności czasowej) uczeń składa wraz z deklaracją przystąpienia do egzaminu. Do części pisemnej i praktycznej egzaminu zawodowego zdający przystępuje w szkole, do której uczęszcza. Do sali egzaminacyjnej, w której jest przeprowadzany egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych oraz materiałów i przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie dyrektora CKE.
Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Część praktyczna trwa od 120 do 240 minut i jest przeprowadzana w formie testu praktycznego, i polega na wykonaniu przez zdającego zadań egzaminacyjnych na specjalnie przygotowanym stanowisku egzaminacyjnym. Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli spełnił oba poniższe warunki:
Po zdanym egzaminie z danej kwalifikacji uczeń uzyskuje certyfikat kwalifikacji zawodowej wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a następnie po zdaniu wszystkich kwalifikacji otrzymuje dyplom technika potwierdzający kwalifikacje w zawodzie wydany przez OKE.