Biblioteczne inspiracje 12
Witajcie Kreatywni jesień nadeszła do nas wielkimi krokami i mamy już październik, który od 2008 roku jest również Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W związku z tym w październikowych Bibliotecznych inspiracjach chcę Wam przedstawić trochę ciekawostek ze świata bibliotek i książek. Może Wy również znacie jakieś historie o tej tematyce? Zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach. Dajcie też sygnał, która z ciekawostek najbardziej Was zaskoczyła.
Pozdrawiam serdecznie
Bieblioteka-Ra
Czy wiecie, że…….3 najbardziej poczytne książki w historii ludzkości to: Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga i … seria o Harrym Potterze. Jedna z najstarszych książek na świecie liczy około 2,5 tys. lat. Jest to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota, zapisanych językiem Etrusków. Można ją oglądać w Muzeum Narodowym w Sofii. Książki rękopiśmienne w czasach średniowiecza zdobione były srebrem, złotem i drogimi kamieniami. Za jedną książkę można było kupić kilka wiosek. Strony w książkach zaczęto numerować w XVI wieku, a przecinki pojawiły się na przełomie XV i XVI wieku. Literatura dla dzieci i młodzieży zaczęła powstawać dopiero w XVIII wieku. Wcześniej nie istniała, a najmłodsi czytali te same książki co dorośli. Pierwsza książka napisana na maszynie to „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twain’a. Jedną z najmniejszych książek na świecie jest japońska mini książka zatytułowana Shiki no Kusabana (kwiaty pór roku). Zawiera nazwy i czarno-białe ilustracje japońskich kwiatów. Strony mają długość 0,75 milimetra, a litery – szerokość 0,01 milimetra. Kupując ją, w komplecie otrzymuje się szkło powiększające. Statystycznie, strona, na której czytelnicy najczęściej tracą zainteresowanie i porzucają książkę to strona numer 18.Biblioteka na Uniwersytecie Harvarda posiada w swojej kolekcji książki oprawione w ludzką skórę. Trzy tomy odkryto kilka lat temu, ale podejrzewa się, że w bibliotece może być ich więcej. Jedną z nich jest XVII-wieczny traktat o prawie hiszpańskim, w którym można znaleźć taką adnotację: „Oprawa tej książki to wszystko, co pozostało po moim przyjacielu Jonasie Wright, który został żywcem obdarty ze skóry przez Wavuma [afrykańskie plemię] czwartego dnia miesiąca sierpnia 1632 roku. Król Mbesa dał mi tę książkę, która wcześniej należała do biednego Jonasa, razem z kawałkiem jego skóry, przeznaczonej na oprawę. Niech spoczywa w pokoju” W Norwegii książki rozwożono statkiem po trudno dostępnych fiordach, biblioteka w Kenii dysponowała wielbłądami, zaś w okresie międzywojennym w Kentucky działała biblioteka konna. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom. W bibliotece w Anchorage na Alasce można wypożyczać wypchane zwierzęta, kości i futra. Futro niedźwiedzia i wilka są jednymi z częściej wypożyczanych przedmiotów, są bowiem wykorzystywane podczas harcerskich uroczystości. W Meksyku samolot został zamieniony w nowoczesną bibliotekę. Gdyby wszystkie książki z Biblioteki Kongresu USA zdigitalizować, zajęłyby ok. 15 terabajtów. Biblioteka jest największą tego typu instytucją na świecie. W jej zbiorach znajduje się „ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. ponad 38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach”.
informacje czerpane ze stron:https://www.gandalf.com.pl/…/ciekawostki-o-ksiazkach…/https://bibliotekoznawstwo.fandom.com/…/Ciekawostki_ze…https://goodbooks.pl/inne/10-ciekawostek-o-bibliotekach/