Już 6 czerwca o 17:00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy uczniów Technikum Kreatywnego pt. „konstruowanie nowych możliwości świata”. Wystawa będzie prezentowana do 18 czerwca w galerii Obrońców Stalingradu 17.

Żyjąc w określonych warunkach, bardzo szybko przyzwyczajamy się do otaczającej przestrzeni. W biegu do pracy lub szkoły, każdego dnia bezrefleksyjnie mijamy zniszczone kamienice, rozkwitające parki oraz dziurawe ulice. Codziennie jak w transie przemierzamy tę samą drogę, zapominając o tym, że życie miasta to niekończąca się ewolucja. Proces kształtowania; udoskonalania i łatania kolejnych ran w miejskiej tkance.

Potrafimy mijać dane miejsce tysiące razy. Mimowolnie pomijamy jego historię oraz wpływ na otaczającą architekturę. Jednak czasem, jak przebiśnieg po długich mrozach, w skórze miasta pojawia się deformacja. Zmiana. Remont lub przebudowa, która potrafi całkowicie zmienić naszą percepcję. Pozwala nam na nowo odkryć wszystkie detale przestrzeni i zadać sobie pytanie, jak to wszystko powstało. Pokazać jak mali jesteśmy w krwioobiegu betonowego organizmu. Jednak ta myśl, jak szybko pojawia się, tak szybko znika. Kilka kolejnych wizyt, a zmieniony fragment ponownie staje się naszą codziennością i bezpowrotnie o nim zapominamy. Czy pamiętasz jak wyglądało wiele szczecińskich miejsc przed postępującą i nieuchronną wielkomiejską modernizacją? Jak wyglądała Twoja najbliższa okolica przed kolejnymi remontami?

Wystawa „konstruowanie nowych możliwości świata” przedstawia wyobrażenie uczniów i uczennic Technikum Kreatywnego na temat otaczającej przestrzeni. To dekonstrukcja świata oraz próba zwrócenia uwagi na to, co nieoczywiste. Konceptualna podróż w niezdefiniowaną pustkę miejskiego bytu. Próba określenia jej poprzez emocje, barwy, kształty oraz imię. Nazwanie tego, co nienazwane. Zbudowanie tego, co niezbudowane. Stworzenie świata w którym jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia architektów. Konstrukty myśli, które przełamują schematy i pozwalają eksplorować niezbadany kosmos możliwości.

Artystki i artyści: Damian Łazarczyk, Paulina Kosińska-Lampka, David Latuszek, Julianna Kubanek, Konrad Pankiewicz, Michalina Matusiak, Oliwia Petrykowska, Aleksander Borowczyk, Oriana Tchórzewska, Teresa Fryda i Łucja Szczepańska.

Kurator wystawy: Kamil Winnicki
Koordynatorzy wystawy: Krystyna Julia Brodowska, Filip Mozol

06.06.2023 godzina: 17:00
OS17, ul. Edmunda Bałuki 17