Wczoraj odbyły się Mistrzostwa Technikum Kreatywnego w grze w szachy. To niezwykłe wydarzenie swoją obecnością zaszczycił Jan Przewoźnik, mistrz Polski w szachach z 1979 roku. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu Pana Jana, który opowiadał o szachowych taktykach, myśleniu oraz tym, dlaczego warto polegać na swoim rozumie i doświadczeniu. Przytoczone przykłady taktyki hipopotama, szachowego pendrive’a, czy anegdotki z życia szachowych mistrzów, zmobilizowały Kreatywnych do działania.

Kolejnym punktem harmonogramu był szachowy mecz pomiędzy Janem Przewoźnikiem, a Markiem Szałajko. Uczestnicy wykonali po 20 ruchów, a następnie z wykorzystaniem mocnego silnika szachowego wspólnie analizowaliśmy grę oraz możliwe warianty. Okazało się, że szalony atak pana Marka był niezwykle skuteczny. Wyłącznie precyzyjne ruchy pana Jana Przewoźnika pozwalały mu pozostać w grze oraz skontrować ofensywną grę naszego nauczyciela. Ten segment spotkania był także doskonałą okazją do porozmawiania o sztucznej inteligencji. Dziś, w dobie powszechnej komputeryzacji, silniki szachowe pozwalają nam rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane łamigłówki. W końcu nawet w Technikum Kreatywnym uczymy przyszłych informatyków, z których wielu kontynuować będzie swoją edukację w świecie sztucznej inteligencji. Dlatego tak ważne jest, aby pokazywać możliwości jakie stoją za szachami, analizą oraz matematyką.

„Wierzę, że obecność pana Jana Przewoźnika na turnieju szachowym będzie impulsem, który zachęci uczniów Technikum Kreatywnego do samorozwoju. Zmotywuje ich do poszukiwania rozwiązań, nie tylko na szachownicy, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Ja właśnie za to uwielbiam szachy! Za naukę myślenia, za naukę skutecznego rozwiązywania problemów. Kreatywnie, bez schematów i z otwartą głową na każdą sytuację. Dlatego z szerokim uśmiechem śledziłem zmagania naszych podopiecznych, którzy prześcigali się w nieszablonowych otwarciach; finezyjnej ofensywnie oraz pozycyjnej defensywie. Jestem przekonany, że kolejne turnieje zaskoczą jeszcze bardziej wyrównaną grą. Zwłaszcza, że pan Jan zamierza nas dalej wspierać przy budowie drużyny szachowej. Pozostaje tylko kwestią czasu nim Kreatywni powalczą o wysokie kategorie szachowe. Damy radę!

Filip Mozol, koordynator wydarzenia

Kolejnym punktem Mistrzostw Technikum Kreatywnego był sam turniej. Do rozgrywki przystąpiło osiemnastu uczestników, w tym jedna uczennica naszej Szkoły. Zmagania były bardzo intensywne i szybko okazało się, że nie ma faworytów w drodze po zwycięstwo. Wystarczy wspomnieć, że żaden z szachistów nie zachował czystego konta, odnotowując po co najmniej jednej porażce. Najskuteczniejszy w boju okazał się uczeń 2B, Luka Stojanović. Drugie miejsce na podium przypadło Szymonowi Śledzikowi z 4B, a trzecie Luciusowi Ćwikowskiemu z 4G. Każdy z laureatów otrzymał książkę z dedykacją pana Jana Przewoźnika oraz automatyczne zaproszenie do szkolnej drużyny szachowej.

Na piątkę najlepszych graczy (poza wymienioną trójką był jeszcze Antoni Walburg oraz Tomasz Żak) czekała wyjątkowa okazja do zmierzenia się z panem Janem Przewoźnikiem w grze symultanicznej. Pan Jan po profesorsku tłumaczył naszym uczniom każde zagranie, podkreślając, jak ważne jest myślenie podczas gry w szachy. Opisywał, analizował i omawiał sytuacje na każdej szachownicy. Jedynym elementem wspólnym dla każdej partii był system londyński, z dydaktyczną precyzją zainicjowany przez pana Jana. Nasz mentor opowiadał o tym otwarciu, podkreślając, jak ważna jest różnorodność w szachach.

Dziękujemy za spotkanie oraz gratulujemy zwycięzcom. Wierzymy, że podobną inicjatywę powtórzymy w przyszłym roku. Już teraz zachęcamy do kontaktu celem utworzenia szkolnego koła szachowego. Jesteśmy gotowi, aby edukować i przygotowywać uczniów Technikum Kreatywnego do kolejnych partii w nadchodzących turniejach. Damy czadu!