Technik zarządzania czasem czy sposobów na skuteczną naukę jest mnóstwo. Jednym z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych jest ta o nazwie Pomodoro.

25 minut wysiłku.

Ta nieco dziwna nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza, który często ma kształt właśnie pomidora. Jej twórcą jest Włoch, Francesco Cirillo, który wpadł na pomysł prosty, ale niezwykle efektywny. Chodzi o to, by wszystkie zadania jakie mamy do zrobienia wykonywać w blokach. Każdy z nich trwać ma 25 minut i być czasem kompletnego skupienia. Bez żadnego Facebooka, sprawdzania poczty czy rzucania okiem na Twitcha.

5 minut przerwy.

Taki czas pozwoli zrobić naprawdę dużo, a jeśli zadanie wymaga więcej czasu, można podzielić je na więcej niż jedno pomodoro. Kluczem są tu 5-minutowe przerwy, podczas których powinno się kompletnie oderwać się od zadań, by oczyścić umysł. Technika ta najlepiej sprawdza się podczas nauki. Dzięki podziałowi blokowemu i przerwom na odpoczynek, przyswajanie wiedzy powinno być skuteczniejsze, a wymagane w niej maksymalne skupienie pomoże nauczyć się danego materiału szybciej i zyskać dzięki temu dodatkowy wolny czas.

 

Co jest potrzebne by zacząć korzystać z tej techniki?

  1. Lista zadań – określenie co musimy zrobić danego dnia. 
  2. Czasomierz – może być w formie klasycznej (niekoniecznie w kształcie pomidora) lub elektronicznej (ilość dostępnych aplikacji jest ogromna).  

 

Zasady Techniki Pomodoro:

  • Nie można dzielić Pomodoro – Jeżeli już zaczniesz nad czymś pracować to przerwę zrobisz sobie dopiero po 25 minutach.
  • Jeżeli zadanie wymaga więcej czasu, po 4 Pomodoro zrób sobie większą, 20 minutową przerwę.
  • Jeżeli zadanie zajmie Ci mniej niż jedno Pomodoro – dorzuć do niego kolejne krótkie zadanie tak, żeby wypełnić cały dostępny czas.

 

Istotne! Technika Pomodoro nie powinna być wykorzystywana w Twoim wolnym czasie – korzystaj z niego bez ograniczeń.